Plzeňský kraj zamořují štěnice. Objevují se hlavně na ubytovnách (článek s naším komentářem)

09.04.2017 08:27

(Pozn. Štěnice postelní.cz - Tak tento článek, to je zase perla. Já bych to skoro označil za podněcování nenávisti vůči skupině obyvatel... trochu mám dojem, že je to trestné, ne? Každopádně, pokud máte za souseda v paneláku Ukrajince nebo Vietnamce, po přečtení tohoto článku jsem si jist, že už na něj budete koukat jinýma očima... příčemž si nedělám iluze, že byste na něj dosud, jako správný Čech, koukali láskyplným pohledem. Dovolím si tedy věnovat pár minut svého času komentářům, které snad tak 1% z vás po přečtení následujícího článku alespoň nalomí, že i Váš soused s bavorákem, super moderně zařízeným bytem a šílenou manželkou, co se doma nudí a 3x denně všechno myje savem, a jíst z podlahy by tam byla pocta, může mít doma štěnice... a světe div se... nebude to Ukrajinec.) 

Zdroj: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-zamoruji-stenice-objevuji-se-hlavne-na-ubytovnach-20170408.html 

Autor: Andrea Pánková 

Plzeňský kraj – Na ubytovnách i v bytovkách, kde cizinci přespávají, se množí štěnice. Deratizační firmy je hubí prakticky každý den. 

„Právě dělám v Plzni v paneláku na Vinicích. Ohnisko štěnic je v jednom bytě, který obývají Ukrajinci," řekl včera Jaroslav Svoboda z plzeňské firmy Likvido. Vznikla teprve nedávno a na nedostatek práce si rozhodně nemůže stěžovat. Právě štěnice jsou nyní nejpalčivějším problémem a jejich hubení zabírá odborníkům více času než hlodavci. „Dříve, v devadesátých letech, jsme se se štěnicemi setkávali zřídka," vzpomíná Martin Zíka, jednatel Desinsekty. Ale v současné době hubí tento hmyz skoro denně. Podle něj budou navíc štěnice obrovským problémem v budoucnu. 

(Pozn. Štěnice postelní.cz - až potud není co vytknout, co slovo to perla... proč následuje statistický údaj o počtu zahraničních dělníků chápu z dalšího kontextu, ale je to zcela mimo mísu a téma.) 

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu je nyní v Plzeňském kraji rekordní množství 37 600 zahraničních agenturních dělníků, v drtivě většině z východní Evropy a Asie. „Je evidentní, že štěnice se k nám dostávají se zahraničními pracovníky, které tady firmy ubytovávají. Přiváží je sem v oblečení, v nábytku, případně v knížkách," je si jist odborník. 

(Pozn. Štěnice postelní.cz - tady se dostáváme k jádru pudla. Předně by mne zajímal ten "odborník" který tohle vyslovil. Ne, že by částečně neměl pravdu, dokonce bych možná viděl i možnost, že to zmínil jako jednu z možných migračních cest štěnice domácí a jeho věta byla pouze autorkou vytržena z kontextu. Pokud ne, pak bych úspěšně pochyboval o jeho odbornosti. Tedy v případě, že je přesvědčen o tom, že tato migrační cesta je jedinou či hlavní. 

Předně... štěnice na území ČR žijí nepřetržitě již mnoho desetiletí. Jejich populace však byla držena na uzdě účinnými přípravky, v posledních letech zvláště organofosfáty. Na vině dnešního obrovského vzestupu štěnic je několik faktorů, z nichž ty hlavní jsou zákaz přípravků, které byly účinnější, než dnešní ekologické, šetrné a EU schválené přípravky, dále samozřejmě zvýšená migrace oběma směry po roce 1990 a to nejen z východu. První velké rozšíření štěnic proběhlo v západních zemích a turismus, spojený se střídáním dopravních prostředků a ubytovacích zařízení během cesty přispěl velmi výrazně k masovému zavlečení a rozšíření štěnice domácí u nás. 

A v neposlední řadě je tu jeden faktor, který obecně považuji za klíčový. Tím jsou paměť a předsudky. Paměť proto, že nikdo z lidí, štěnice neznal a ještě dneska nezná. Zeptejte se sami sebe či svého souseda, zda ví, jak vypadá štěnice. 90% lidí v ČR vám řekne, že ne. Tudíž ve chvíli, kdy je prvně vidí, nemají tušení s čím přišli do styku. A ve chvíli, kdy to zjistí, zachvátí je dvojitá panika. Proč dvojitá? Předně... zeptejte se sami sebe či svého souseda "z čeho jsou štěnice" případně "kdo má doma štěnice". Odpověď bude v 90% případů: "ze špíny". Bohužel, ačkoli na této odpovědi není pravdivé ani to počáteční "š", největší strach lidí, kteří doma najdou štěnice není z toho, že jsou to štěnice... ale z toho, co tomu řeknou lidi! Sousedi! Známí! Božka z baráku! 

Všichni si řeknou, co jsem to za člověka, že mám doma štěnice! A co se stane dále? Vletím na internet, přečtu si, co je štěnice, že to probůh hlavně nemám zkoušet hubit sám s nějakými přípravky z drogerie, protože to stejně nevyhubím a jenom to mohu zhoršit. Poté vypnu internet... a běžím do drogerie, kde koupím první šmejd, na kterém je v lepším případě napsáno na štěnice (protože výrobce už naskočil na vlnu zvýšené poptávky a rozhodl se vydělat si... nebo alespoň na lezoucí hmyz... a stříkám. Denně se v noci desetkrát budím, svítím kolem sebe jak šílený, vychytávám štěnice a stříkám. 

A štěnice? No co myslíte. Množí se a množí jako malé myši. Pak teprve zjistím, že to nezvládám a obrátím se na odborníka. toho však zapřísahám, že se to nesmí nikdo dozvědět, jinak už se v baráku nebudu moct nikomu podívat do očí. V případě, že máte kliku a narazíte skutečně na odborníka (protože stejně jako drogisti a výrobci spejů na komáry pochopili, že štěnice jsou v dnešní době hlavně skvělý byznys, pochopila to i spousta úklidových firem, nebo lidí, co sami doma měli štěnice a poté, co si zjistili, že v tomto absurdním státě nemusíte mít na hubení štěnic v domácnostech, kde se vyskytují lidé, senioři, miminka, zvířata apod. a vy tam stříkáte chemické a potencionálně škodlivé látky, žádné větší povolení a praxi ((zatímco, budete-li chtít stříkat kravín proti mouchám, musíte mít 5 let praxi v oboru a patřičné znalosti a dovednosti)) otevřeli si vlastní živnost a poskytují služby hubení štěnic jako na běžícím pásu. 

Dovolím si vsuvku... včera jsme po jednom takovém známém pražském výtečníkovi dělali byt. To, co se dočtete dále, že je třeba vždy provádět 2 - 3 ošetření, to on už ošéfoval. Použil v jeden den údajně 4 přípravky a tím udělal ta 3 ošetření v jeden den. Údajně proto, že ani nevystavil servisní protokol podle zákona, ve kterém má být uvedeno, čím, jak dlouho v jakých koncentracích a proti čemu zasahoval a vystavil pouze příjmový doklad na peníze, kam názvy přípravků uvedl. Všechno promočené, zničené obrazy, všude bílý povlak usedlin po postřiku, na zdech stopy po stékající kapalině... vyúčtoval 6000 Kč za toto jediné ošetření (tedy vlastně 3v1 :-) a hotovo. Všechny použité přípravky byly to nejlevnější, co je na trhu k dispozici a jeden přípravek byl z Polska. Světe div se, štěnice si dovolili tuto genocidu přežít. Drzost! Byl tedy mnajitelkou bytu donucen přijet znovu a postřik opakovat. Použil opět tři přípravky, tentokrát pravda, jeden z nich obměnil... a ačkoli bych čekal tuto práci jako reklamaci zdarma, vyúčtoval další 4000 Kč. 

Paní domácí tak vysolila na dřevo 10 000 Kč, za práci totálního amatéra bez základních znalostí, dovedností, praxe, cti a úcty k profesi. A při naší návštěvě si tam pochodovaly štěnice jako na přehlídce. Odbornost však vy jako zákazník nepoznáte. Pokud se podíváte na stránky tohoto pracanta, najdete zde samozřejmě nejen informace o dlouhodobé praxi, ale také o zkušenostech, spokojených zákaznících, odbornosti... atd. 

A stěžovat si na tuhle fušeřinu? Můžete. Třeba v parku na Hl. nádraží. Tamní holubi to bude zajímat stejně jako všechny instituce, které byste oslovili se svou stížností. To je republika, to jsou zákony... nějak jsem se rozmluvil... šup zpátky ke článku...) 

Cizinci štěnice nepovažují za škůdce 

V jednom plzeňském hotelu, kde se štěnice pravidelně vyskytovaly, provedli průzkum. „Dohodli jsme se s personálem, že zákazníky z Východu budou ubytovávat pouze ve třetím patře. A od té době se štěnice vyskytovaly pouze tam," řekl Zíka. Podle něj je problém, že někteří cizinci štěnice nepovažují za škůdce. Antonín Drozda, který poskytuje deratizační služby v celém kraji, má zkušenosti s výskytem štěnic nejčastěji na ubytovnách u průmyslových zón. Někdy v pronajatých bytech. Vždy se ale jedná o jednotlivé objekty, nebývají zasaženy celé lokality. 

(Pozn. Štěnice postelní.cz - to je naprostá pravda. Třeba šváby spousta zvláště východních migrantů za něco zvláštního nepovažuje. Oni samozřejmě vědí, že je to škůdce, vědí, že by je asi doma mít neměli, ale mají k nim tak vysokou míru tolerance, že jim z našeho pohledu vlastně nevadí. A dokoce jsem se v jedné ubytovně dělníků z bývalého Sovětského svazu setkal s větou "vyhubte nejdřív ty šváby, ty štěnice nic nedělají, jenom koušou, ale šváby nám lezou do jídla". A že jsou štěnice obrovským problémem ubytoven je fakt. 

Nutno ale dodat a následující odstavec to konečně, jako jediný z celého článku i připouští, že se problém týká i ubytoven bez migrantů a zahraničních dělníků - ve stejné míře a často více jsou napadeny ubytovny s romským obyvatelstvem, azylové domy pro matky s dětmi, ubytovny českých dělníků, podnikové ubytovny... a samozřejmě i hotely a to od těch nejnižších kategorií až po špičkové hotely v Praze, kde na Ukrajince, tak jak si jej po vyslovení tohoto slova představíte vy, rozhodně nenarazíte. A kdo to tam teda přitáhl? Že by ta ukrajinská uklízečka? No jasně :-DDD A víník je na světě :-) OMG.) 

Své o výskytu štěnic v domě, kde žije, už ví paní Jana z plzeňské Doubravky. „Bylo to nepříjemné, objevily se o patro níž, kde žili Ukrajinci. Pořád jsem trpěla pocitem, že jsem poštípaná. Měla jsem z toho nervy na pochodu a spolubydlící se kvůli tomu dokonce odstěhoval. I přesto, že u nás v bytě štěnice vůbec nebyly," říká Jana. 

Problém ale nemusí souviset jen s cizinci

Se štěnicemi měli problémy i nájemníci domu s pečovatelskou službou v Kolovči na Domažlicku. Deratizátor objevil štěnice v několika bytech a sanaci tu museli několikrát opakovat. 

(Pozn. Štěnice postelní.cz - popravdě je to denní chléb. Jakmile u někoho z Čechů najdeme doma štěnice, okamžitě si vybaví pod dojmem zažitého klišé o špíně a "špínách z Východu", že pod nimi bydlí Ukrajinec, nad nimi Vietnamec, paní z bytu vedle tahá věci od popelnic a paní zleva má dvacet koček a děsně jí to tam smrdí. To od nich ty štěnice museli přijít. Jak by se jinak dostali ke mně domů, když já mám uklizeno! A nejsem žádná špindíra! 

Po kontrole sousedních bytů zjistíme, že Ukrajinců tam žije sice osm, ale mají relativě uklizeno (jsou to samí chlapi, těžko budeme čekat krajkové dečky na stolcích), Vietnamec je překladatel vládnoucí šesti jazyky, žijící v ČR od osmdesátých let a pořádek domácnosti je slabé slovo, sběračka - češka má sice doma neskutečný chlév, kupy věcí od popelnic, kde se sotva protáhnete mezi místnostmi, má tam zápach, nepořádek... ale nemá štěnice a paní s kočkami? Tam by se možná našla bleška. A jak se tedy dostaly té nebohé paní štěnice do bytu? 

No prostě si je odněkud přinesla. Z autobusu MHD, z vlaku, z nemocniční čekárny, z kina, syn je donesl ze školy, dcera z intru, atd, atd, atd... možností je v dnešní době nekonečně mnoho a přinést si domů štěnici není žádné umění.) 

Štěnice útočí v noci 

Štěnice je nepříjemná zejména kvůli tomu, že saje krev, což je její jediná potravní složka. Navíc může podle Zíky přenést na člověka nějakou infekci. „Literatura sice uvádí, že nebyl prokázán žádný přenos onemocnění ze štěnice na člověka, ale já tomu nevěřím. Když můžou přenášet nemoci jiní členovci, například komár, tak proč ne štěnice?" říká deratizátor. 

(Pozn. Štěnice postelní.cz - původně jsem sem chtěl po prvním přečtení vložit komentář typu, že to zkoumalo tolik nezávislých vědců po celém světě, že je skoro drzost od kolegy Zíky to zpochybňovat... na druhou starnu, tolik věděcky dokázaných věcí už bylo vyvráceno a evoluce, mrška jedna, klidně změní celý genom.. a jak já osobně rád užívám u tvrzení například že štěnice, které přeleze přes postřik a položí vajíčka je natolik zasažena, že z vajíček se již nevylíhnou životaschopní jedinci, kde vždycky namítnu, že to sice pravda být může, ale co nevidím, tomu něvěřím :-) a tudíž ke každému vajíčku přistupuji jako ke schopnému "vyvrhnout" živou štěničku, která si bude vesele růst a žít. 

Takže ano... v současné době je dokázáno, že štěnice žádné nemoci nepřenáší a infekční komplikace může způsobit rozškrábání pupínků a následné zanesení nečistot do rány.) 

Podle Jaroslava Svobody z Likvida štěnice útočí v noci, lidem se zpravidla objeví pár štípanců vedle sebe na rukou, nohou či krku a nechráněných místech těla. „Potíž je v tom, že štěnice po nasátí zase zaleze a zdržuje se několik dnů v různých škvírách. lemech lůžkovin, rámech postelí či úložných prostorech, kladou tam vajíčka a množí se," říká Svoboda. 

Radí, aby se lidé při podezření nepokoušeli štěnice hubit jednorázovým většinou neúčinným postřikem z hobby marketu, ale obrátili se na odborníky. Ti provádějí hloubkovou deratizaci ve dvou, někdy i třech cyklech za sebou s několikatýdenní prodlevou. V bytových domech, jako včera na Vinicích, zároveň provedou i preventivní zásahy v sousedních bytech, čímž zabrání rozšíření škůdců po domě. 

(Pozn. Štěnice postelní.cz - a pod poslední odstavec se klidně podepíšu. Omlouvám se za trochu delší komentáře a vážím si toho, že jste případně dočetli až sem. 

Závěrem: 

Štěnice nejsou ze špíny. Štěnice nejsou problémem menšin a bordelářů. Štěnice můžete mít zítra doma i vy. Ano, I vy, i když máte nový nábytek a uklízíte jak ďas. To je té štěnici totiž šumák. Máte krev? Máte. To stačí. 

Takže... pokud by se to nedejbůh stalo: Okamžitě volejte firmu, nezkoušejte si hrát na deratizátora. Na vodovod taky voláte instalatéra. Nic, co je volně prodejné nevede bez správného postupu a znalostí k vyhubení štěnic, to vám odpřísáhnu po osmileté praxi s hubením štěnic, které tvoří 98% mé práce. 

Nebojte se reakce okolí. Za prvé při správném přístupu odborníka se ani při následném ošetření celého domu nikdo nemusí dozvědět, kdo je zdrojový byt, to je naše běžná praxe a hlavně, lidé to přijmou naprosto jinak, než si myslíte. To jsou zkušenosti. 

A hlavně! Před povoláním odborníka si již do telefonu nechte určit cenu, postup a informace o nutných přípravách. Mnoho firem, má cenu skládanou z mnoha faktorů jako je počet místností, jejich velikost, stupeň zamoření, spotřeba přípravku, délka ošetření, dph, vysokohorská přirážka, bla bla bla... taková cena se vám v závěru vyšplhá na obrovskou sumu, jako je třeba oněch 6000 za jeden postřik. Běžná cena za jedno ošetření by neměla přesáhnout 2500 Kč. Eventuelně navýšená o dopravu, pokud k Vám jede deratizátor přes půl světa. 

Ideální je zvolit firmu, která je schopná vám konečnou cenu říci již do telefonu při prvním kontaktu. To je fér jednání. Nenechte se zatlačit do příprav typu vyndat všechno ze skříní do pytlů, vytrhat lišty od podlahy, rozebrat postel, odšroubovat kryty el. zásuvek apod. To je všechno práce deratizátora, který ji provede, pokud je to v daném bytě a situaci nutné (tedy až na ty skříně, to je většinou zbytečná práce, ale o tom už tu mluví více článků). 

Přeji vám, abyste se se štěnicemi nikdy nesetkali a nesvazovali se zažitými klišé. A krásný zbytek neděle :-)

Zpět

Přeložit tuto stránku

Štěnice-postelní.cz - štěnice domácí - ploštice Štěnice-postelní.cz - štěnice domácí - ploštice Štěnice-postelní.cz - štěnice domácí - ploštice Štěnice-postelní.cz - štěnice domácí - ploštice

... and more

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

Portály měst - informační portály více než 250 vybraných měst České republiky

© 2011-2017 Tomáš Jíra - DDD Služby, www.ddd-sluzby.cz

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode